Keskkonnakäpp

Algatuse nimetus: Sõbrapäeva tomatiprojekt

Asutus: Räpina Aianduskool, Ulvi Mustmaa

13.01.2014 saatis Räpina Aianduskool laiali teate:

“Räpina Aianduskool saadab sõbrapäevaks kõikidele soovijatele “töökomplekti” – 4 tomatitaime (2 kollase-, 2 punaseviljalist) ja kahte sorti väetise – “tavalise” ja “mahe”. Kasvatame, mõõdame, vaatleme ja võrdleme. Ja jagame oma tulemusi. Natuke võistleme ka – kes saab esimese õie, kes esimese tomati… Peaauhinnaks on kõigile osavatele “aednikele” maikuus, kooliaasta lõpuks, kollased ja punased tomatiampsud. Oma kasvatatud. Räpina Aianduskool teeb katse kaasa. Jagab kogu perioodi käigus soovitusi-meeldetuletusi ja annab nõu tekkivate küsimuste korral. Kes soovib oma kooli või klassiga osaleda?” http://tomatiprojekt.aianduskool.ee/

4 päevaga registreerus 786 rühma üle Eesti. Kui arvestada ühe rühma keskmiseks suuruseks 10 osalejat, on projekti kaasatud ca 8000 inimest. Projekti tarvis loodud blogist selgub, et nooremad osalejad on kaasanud ka emad-isad – otsima vastuseid “nädala küsimusele”. Idee uudsus: Räpina projekt eristub üle-eestilistest noorte loodusteaduste kampaaniatest (“Tere, kevad!” jt) selle poolest, et tegemist on mitte vaatlemise, vaid isetegemise ja vastutuse võtmisega (taimede eest hoolitsemine); suhteliselt pika perioodi jooksul (14.02 – 06.06) hoitakse osalejate huvi üleval iganädalaste näpunäidete ning “nädala küsimustega”. Mõju keskkonnale ja keskkonnateadlikkusele: Otsene. Ehkki projekt on eelkõige mõeldud huvi äratamiseks taimemaailma vastu, kuid kahtlemata kasvab koos taimede eest hoolitsemisega ka austus looduse vastu. See on näha ka osalejate postitustest Aianduskoolile, kus oma taimedest väga hellalt räägitakse. Kuivõrd tajutavalt saavad maitse poolest erinema maheviljeluse taimede viljad, selgub projekti lõpus. Küll aga pole märgata vahet taimede kasvukiiruses. Jätkusuutlikkus: Väljendub eelkõige projekti meeskonna veendumuses (mis tugineb osalejate tagasisidele), et nii mõnigi osaleja saab innustust taimedega tegelemiseks. Kopeeritavus: jah

Selle projekt võtab nüüd osa võistlusest Keskkonnakäpp, et saada keskkonnasõbraliku haridustegevuse tunnustuse. Meie arvame, et ta on seda väärt!

OMA TUNNUSTUST SAAD JAGADA SIIN

3 thoughts on “Keskkonnakäpp

 1. Vaatasin praegu, et sellel projektil on hetkel 192 häält ning lähim konkurent on kokku saanud 69 häält. Mitte, et mul poleks selle üle hea meel, kuid sellise hindamisega ei ole võit objektiivne tulemus vaid võidu toob koju see, kellel on kõige rohkem sõpru-tuttavaid. Tomatiprojekt on kindlasti väärt tunnustamist, kuid leia veel keegi kelle poolt hääl anda, et olukorda võrdsustada, sest ükski neist ei ole ju halb ettevõtmine!

  1. Täitsa nõus eelpool kirjutatuga! Sama asi juhtus meie kooli plakatikonkursil, kus määravaks sai Facebookis “laikide” arv.

 2. Kõigepealt tänan õpetaja Karmenit ja tema väikesi tomatikasvatajaid nii osalemise kui üleloleva info jagamise eest! Loodame, et olete sellest tomati-ettevõtmisest rõõmu ja teadmisi saanud!
  Mis puudutab facebookis häälte kogumist, siis põhimõtteliselt olen ülalkirjutajatega nõus. Samas…
  Keskkonnakäpa konkursile esitati 178 tööd, esmase valiku tegi žürii – ja ma olen veendunud, et valikut teha oli raske… Teises voorus lähevad arvesse mõlemad, nii žürii punktid kui FB hääled.
  FB-hääletusel näen mina praegusel juhul tegeliku plussina hoopis info levikut – ehk heitis ikka mõni, kes “sõbra” poolt hääletama läks, pilgu ka teiste tegemistele ja saab ideid, indu või inspiratsiooni mõne oma järgmise ettevõtmise jaoks. Ehk oli “salaplaan” FB-hääletusega hoopis tähelepanu tõmbamine keskkonnatemaatikale?
  Teiseks: me elame maailmas, kus on väga oluline oma mistahes plaanidele – ka nt poliitikas, majanduses jne – toetajaid leida. Ehk on seegi õppimise koht? 🙂

  Ja ma olen väga rõõmus Uljami ettepaneku üle – leia veel keegi, kelle poolt hääletada, ehk teisisõnu: mõtle ise!
  Räpina Aianduskool on tegelikult oma tänu kätte saanud – osalejate postitustest blogis – nii et läheb keskkonnakäpaga nagu läheb, meie oleme ikka rõõmsad :)! Olge teie ka :)!

  Ilusat suve meile kõigile!
  Ulvi Mustmaa, tomatiprojekti üks eestvedajatest

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga