Geoloogid pahandavad: Kiviõli kool kutsus õpilastele tarkusi jagama kristalliteraapia õpetaja

kristall-kristallid-75808925

Möödunud nädalal toimus üle Eesti teadlaste öö festival, mille raames kutsus Kiviõli I keskkool külla kristalliteraapia õpetaja, kes rääkis lastele erinevate kristallide omadustest ja nende energiatest. Eesti geoloogid rõhutasid seepeale, et tegemist ei ole loodusteadusega, taunisid kooli käitumist ja palusid lapsed ebateaduse õpetamisest kõrvale jätta.

Kiviõli I keskkoolis käis möödunud nädalal teadlaste öö festivali raames külas kristalliteraapia õpetaja Kaia-Liisa Reinut, kes sättis kooli puhketoa kristalle täis ja rääkis õpilastele erinevate kristallide omadustest.

„Kristalliteraapia on energeetilise teraapia vorm, kus kasutatakse kristallide energiaid selleks, et keha energiavälja tervendada,“ teatas kool oma Facebooki lehel. „Kaia-Liisa lemmikkristall on mäekristall. Mäekristall on kõige universaalsem, sellel on tugev energia ning seda peetakse üheks parimaks kristalliks, mis parandab füüsilist ja vaimset tervist,“ lisas kool õpetajat ja kristalle tutvustades.

Sellest, et kool kutsus kristallidest rääkima kristalliteraapia õpetaja, kuulsid ka Eesti geoloogid, kes kooli valikut heaks ei kiitnud ja rõhutasid, et tegu ei ole loodusteadusega. „Meie seisukoht on, et igalühel on õigus uskuda, mida ta soovib, kuid palun jätame lapsed sellest välja. Sellega taunime Kiviõli I keskkooli käitumist ning pakume võimalust kutsuda kristallidest ja mineraalidest rääkima päris geoloogi,“ sõnasid teadlased.

Kooli direktriss Heidi Uustalu selgitas geoloogidele, et teadlaste öö festivali selle aasta teemaks oli teadus ja ulme, mistõttu oli koolis toimunud festivali neljas päev tervitus iidsetele filosoofiatele ja tunnetuslikule maailmale. „Lastele selgitasime, et oluline on uurida ja tunda huvi, aga samas mõelda, kas teema sobib kokku meie teaduspõhise mõttelaadiga,“ kinnitas Uustalu.

Ta lisas, et peale kristalliteraapia kuulati ka inimesi, kes rääkisid feng shui’st, bioväljade puhastamisest, rahvapärimusest seoses taimedega ja fütodisainist. „Kuna koolielus tavaliselt nende teemadega kokku ei puututa, siis meie sooviks oli TÖFi nädala raames rääkida õpilastele teemadel, mille eiramine ei tee neid olematuks, kartmata külalisõpetajate poolt õpilaste „oma usku pööramist“. Usaldame oma õpetajate professionaalsust ja õpilaste tarkust ega pea õigeks õpilasi selle eluvaldkonna vaatenurkadest ilma jätta,“ sedastas Uustalu.

„Kahju, et meie tegu taunimisväärseks peate, aga mõistame, et olete geoloogidena teadusliku maailmavaate esindajad, ja olete alati teretulnud meie kooli andma külalistundi,“ lisas Uustalu. Teadlased omakorda nentisid, et jäävad festivali eesmärkide ja ebateaduse lastele tutvustamise sobivuses eriarvamusele. Nad lisasid, et on valmis lastele mineraalidest ja kristallidest rääkima teaduspõhiselt.

Teemad teaduslikust esoteeriliseni

Kiviõli I kooli direktriss Heidi Uustalu ütles Delfile, et geoloogidele antakse kahtlemata samuti võimalus õpilastele kristallidest rääkima tulla. „Ühel korral kõik ei mahu,“ selgitas Uustalu ja rõhutas, et teadlaste öö festivali terve nädala teema oli teaduslikkus ja ulme, mistõttu oligi teemasid n-ö numbrist ämbrini. „Väga teaduslikku, aga samas ka esoteerilist ja kuidas seda vastu võtame.“

Uustalu lisas, et Reinutit käisid kuulamas ja kristalle uudistamas vaid need õpilased, kes selle teema vastu huvi tundsid. Õpilastelt koguti ka tagasisidet, kuid saadud kirjalikke vastuseid alles vaadatakse läbi. Terve nädala jooksul käis koolis kokku töötubasid läbi viimas suisa 24 külalist.

Geoloog Juho Kirsi sõnul on kristallide energia tervendavast jõust koolis rääkida sobimatu, sest tegu on pseudoteadusega. „See on täielikult teadusväline valdkond. See on sama nagu Otepääl energiasambad. Mina olen geoloog ja mineraloog ja niisugune lähenemine on täiesti niisugune mütoloogiline, müstiline. See ei ole mingilgi määral seotud mineraloogilise-kristallograafilise lähenemisega või teaduslike uuringutega,“ rõhutas Kirs, kelle hinnangul on nn energiateadus sarnane kreatsionismiõpetusega ja meditsiinist tuntud platseeboefektiga.

Kirs sedastas, et tema ei ole kristallidega kokku puutudes energiavälju tundnud ja loodusloolise energiaallikaga teadlase kinnitusel tegu ei ole. Mineraloog lisas, et põhjalikult on uuritud see, et kristallstruktuure moodustavad osakesed on omavahel seotud keemilissideme energiaga. „Aga et sellel süsteemil oleks veel mingisugune müstiline energia lisaks keemilise sideme energiale, ei ole küll praegu teada,“ rõhutas Kirs.

Kristallidest terve raamatusarja kirjutanud Kaia-Liisa Reinuti jaoks need argumendid aga ei päde. „Ma ei pea põhjendama, et ma näen, et ma tunnen maailma teistmoodi,“ lausus Reinut ja märkis, et tema moodi teistmoodi tajuvad maailma tuhanded, kui mitte miljonid inimesed. „Mitte keegi ei vaja selgitust sellisele asjale,“ leiab Reinut.

Reinut lisas, et tema ei näe ühtegi põhjust, miks kristalliteraapiast ei võiks ka koolis rääkida. „Tänapäeva lapsed tunnevad ju hoopis teistmoodi maailma,“ lausus Reinut. Ta ei soostunud ütlema, kas kristalliteraapiast õpilastele rääkimine on tema jaoks tavapärane, küll aga lisas ta, et Kiviõli koolis käis ta vaid seetõttu, et teda sinna kutsuti.

Allikas: DELFI

(140)

3 thoughts on “Geoloogid pahandavad: Kiviõli kool kutsus õpilastele tarkusi jagama kristalliteraapia õpetaja

 1. Kronooloogia:

  Kiviõli I Keskkooli FB postitus 30.09.2016 kell 11:32

  “Kaia Liisa Reinut on kristalliteraapia õpetaja, kes sisustas reedel KIKi neljada korruse puhketoa pilkupüüdvate kristallidega ning rääkis õpilastele erinevate kristallide omadustest.
  Kristalliteraapia on energeetilise teraapia vorm, kus kasutatakse kristallide energiaid, selleks et keha energiavälja tervendada.
  Kaia Liisa enda lemmikkristall on mäekristall. Mäekristall on kõige universaalsem, sellel on tugev energia ning se.da peetakse üheks parimaks kristalliks, mis parandab füüsilist ja vaimset tervist.”
  https://www.facebook.com/108162625938231/photos/a.1094795493941601.1073741854.108162625938231/1100040773417073/?type=3&theater

  Eesti geoloogi FB lehel jagatud Kiviõli I Keskkooli postitus koos kommentaariga 04.10.2016 kell 10:02
  Eesti geoloogi leheni on jõudnud info, et Kiviõli I Keskkoolis tutvustati Teadlaste Öö Festivali raames erinevate kristallide imelisi omadusi. Tegemist ei ole loodusteadusega. Meie seisukoht on, et igalühel on õigus uskuda, mida ta soovib, kuid palun jätame lapsed sellest välja.
  Sellega taunime Kiviõli I Keskkooli käitumist ning pakume võimalust kutsuda kristallidest ja mineraalidest rääkima päris geoloogi.
  Ühtlasi plaanib Eesti geoloog lähiajal avaldada kõigile kristalli- ja mineraalihuvilistele pikema eraldiseisva artikli. Hoidke silmad meie Facebooki lehel või blogil https://eestigeoloog.wordpress.com/.

  Kiviõli I Keskkooli vastus samal lehel 04.10.2016 kell 12:44
  Pean vajalikuks lisada siia koolipoolse selgituse. Teadlaste öö festivali selle aasta teemaks oli teadus ja ulme, seega meie koolis toimunud festivali neljas päev (29.09) oli tervitus iidsetele filosoofiatele ja tunnetuslikule maailmale. Lastele selgitasime, et oluline on uurida ja tunda huvi, aga samas mõelda, kas teema sobib kokku meie teaduspõhise mõttelaadiga.
  Lisaks kristalliteraapiale kuulasime inimesi, kes rääkisid meile feng shui´st, bioväljade puhastamisest, rahvapärimusest seoses taimedega ja fütodisainist. Kuna koolielus tavaliselt nende teemadega kokku ei puututa, siis meie sooviks oli TÖFi nädala raames rääkida õpilastele teemadel, mille eiramine ei tee neid olematuks, kartmata külalisõpetajate poolt õpilaste „oma usku pööramist“. Usaldame oma õpetajate professionaalsust ja õpilaste tarkust ega pea õigeks õpilasi selle eluvaldkonna vaatenurkadest ilma jätta.
  Kahju, et meie tegu taunimisväärseks peate, aga mõistame, et olete geoloogidena teadusliku maailmavaate esindajad ja olete alati teretulnud meie kooli andma külalistundi.
  Heidi Uustalu
  direktor

  ja Eesti geoloogi tagasiside kommentaarina 04.10.2016 kell 13:49
  Täname kiire ja veidi tagamaid avava vastuse eest! Jääme geoloogidena kahjuks antud juhul Teadlaste Öö eesmärkide ja ebateaduse lastele tutvustamise sobilikkuses eriarvamusele. Oleme valmis rääkima lastele mineraalidest ja kristallidest teaduspõhiselt.

  https://www.facebook.com/eestigeoloog/posts/405853266205327

 2. Kaia-Liisa Reinut kirjutas selle kohta oma FB lehel 04.10.2016 kell 12.53

  Mõni hetk tagasi helistas mulle Delfi portaal ja hakkas esitama küsimusi seoses minu esinemisega kristallide teemal Kiviõli keskkoolis.
  Ma keeldusin sel teemal rääkimast, kuna ma leian, et ei mina ega ka keegi teine ei pea kellelegi midagi põhjendama, tõestama ega tõendama. Maailm on nagu ta on ja eks meedia imeb igast teemast uudist ja kõmu välja ning teeb kõigest palagani edasi. Lihtsalt mina ei soovi selles osaleda. Pealegi on üpris lootusetu ettevõtmine teha sündinud pimedale selgeks, misasi on näiteks punane värv. Vaimupimedus on aga kordades hullem…
  Eks näis mis seekord sellest välja imetakse…tegelikult ei taha teada ka.
  Ühtlasi keelan oma postitusi ja kommentaare meedias kasutamast.
  https://www.facebook.com/kaialiisa.reinut/posts/1212212228825406?pnref=story

 3. Käsi püsti, kes arvab, et silmaring peaks olema võimalikult kitsas!
  Teadupärast on eksperdid need, kes teavad järjest rohkem ja rohkem, järjest vähemast ja vähemast, kuni lõpuks teavad absoluutselt kõike mittemillestki.
  Minu lastel probleeme ei ole, sest nemad ei käi koolis mitte õppimas, vaid ennast harimas, selleks et nad oskaksid õppida!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.