Parim enne möödas

kool

Me kõik teame täpselt, mis meile kohe üldse ei meeldi, kuid see mis meeldib on juba palju keerulisem. Samamoodi on mul kogu aeg olnud ka probleem eneseväljendamisega Klassilehel – ma tean täpselt, et mis on valesti ning juhin sellele tähelepanu, kuid see keda peaks kiitma või mis on hästi, jääb kahjuks tahaplaanile. Teisiti ei ole see ka seekord.

Detsembri keskel ütles mulle üks lapsevanem, et kas me ei saaks midagi teha direktori kaitsmiseks, sest üks teine kibestunud lapsevanem pidi teda laimama. Tunnistasin, et ei ole midagi sellest kuulnud, sest ega mulle midagi eriti ei räägita, kuna mina vean kõik avalikkuse ette. Ta arvas, et just seda olekski vaja teha. Kuna direktor mulle meeldis, siis loomulikult astun ma tema ja Maidla Kooli eest välja ning hakkasin maad kuulama.
Nüüd, enam kui kuu aega hiljem, kui ma olen rääkinud nii koolilaste, lapsevanemate kui ka õpetajatega, pean tunnistama, et minu seisukoht on kardinaalselt muutunud.
Vaatamata sellele, et mul olid kooli direktoriga head suhted, ei saa ma endale lubada selliseid vabadusi, et vaatan rikkumistele selektiivselt, olenevalt sellest, kes neid teeb või kes teatab. Kui direktorit informeeritakse sellest, et õpetaja suitsetab kooli territooriumil, siis oleks loogiline, et noomida saab rikkuja mitte rikkumisest teataja! Kui kooli antakse teada, et õpilased peavad reeglitevastaselt külma ilmaga väljas olema, siis vabandatakse, mitte ei nõuta, et teataja peaks viisakam olema! Kui kooli direktor ütleb, et õpilased niigi ei õpi ja neil pole motivatsiooni ning karm hindamissüsteem oleks neile motivaatoriks, siis ei saagi kool lastele meeldida, sest sa pead seal ennast kogu aeg tõestama, aga mitte õppima! Ja kõik need näited on vähene osa sellest kõigest, mis mulle silma jäi.
Kui inimesele ei meeldi tema töökoht, siis saab ta endale teise elukutse valida, kuid lastele on pandud kohustus käia koolis ning meie  ülesanne on seista selle eest, et see ei tunduks lastele mitte karistusena, vaid jääks meelde tõeliselt toreda lapsepõlvena.

Järgnevate kuude jooksul saab siia kogutud mõtteid, milline võiks olla kool, mis kõigile meeldib ning loodame, et kooli direktor teeb sellest omad järeldused, sest 30 aasta taguste mõtete aegumistähtaeg on möödas ning oluline on ainult laste arvmus!

Uljam Teuli

2 thoughts on “Parim enne möödas

 1. Meie poiste ettepanekud- mõtted seoses kooliga oleks järgmised:
  *Kunstiõpetuses võiks olla rohkem vabadust (et saaks ise otsustada, mida ja kuidas joonistad)
  *Et õpilaste suhtes, kes segavad pidevalt tundi , võetaks midagi ette
  * Vahetunnid õues ( nagu Soomes)
  *Tihemini võiks korraldada erinevaid üritusi ( väljasõidud, matkad, spordipäevad)-kaasata lapsevanemaid nii pealtvaatajate kui osalejatena.
  * Kooli aias võiks igal klassil (ja miks mitte ka lasteaiarühmal ) olla oma peenar ( Soomes- Norras nähtud). Haakuks hästi nii loodusõpetusega ja tooks lapsed loodusele käegakatsutavalt lähemale
  Need on esialgsed ideed

 2. Kooli korralduslikult poolelt teeb mind ärevaks see, et kool ise otsustab millistest sündmustest ta teavitab lapsevanemaid ja millistest mitte. Sügisene aineõpetajaga kohtumine tõestas seda, et tal on klassis 9 last ning pole aimugi milleks keegi neist võimeline on ja milleks ei ole. Pärast aastapikkust õpetamist on kooli vabandus “kõik võtab aega” juba kohatu. Nii et minu jõupingutused lähevad kõik sinna, et lõpuks ometi oleks koolijuht nii sirge seljaga, et ei peaks midagi peitma oma õiguse taha, et tal on 30 päeva aega vastata vaid kõik kohustused on nii täidetud, et iga küsimus saab kohe vastuse. See, et valikuliselt saabki kõik probleemid kohe lahendatud, on olemas mul ka kirjakastis näidisena, kui mul ei olnud veel direktorile midagi ette heita, nüüd siis läheb järsku 30 päeva aega. Minul ei ole nii palju kahjuks niipalju aega ning edaspidi annan ma kõikidest puudustest teada järelvalveasutustele mitte enam koolile.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga