Tehnoloogianurgake – internet

Urmas Neimvalts

Internet on meile kõigile tänapäeval tuttav sellisena, et igaüks saab jagada informatsiooni nii omavahel kui väga paljude inimestega üheaegselt. Ilma internetita ei kujutaks vist keegi enam tänapäeva elu ette – seal toimub meie igapäevane õppetöö, liigub raha, saame kokku vanade sõpradega ning leiame uusi. Kuigi internetil on ka omad varjupooled, on enamus inimesi siiski minuga nõus, et seni on ta toonud rohkem kasu kui kahju.

Üks tõsine varjupool, mis on mõnda aega üleval olnud, on piraatlus. See on see, kui sa ei osta filmi, muusikat või mängu selle tootjalt vaid sikutad selle oma arvutisse tasuta. Paljud poevad selle argumendi taha, et palju asju ei jõuagi Eestisse või on tehtud raskesti kättesaadavaks. Ka hind on olnud argumendiks. Vaatamata õigustustele, ei muuda see asjaolu fakti, et tegemist on siiski vargusega. Varastega käib asi lihtsalt – nad peetakse kinni, süü tõendatakse ning kohus otsustab, kas on süüdi või mitte. See on õigusriigi põhimõte, kunagi ei mõisteta kedagi süüdi ilma kohtuotsuseta!

Internet on aga selline koht, kus inimese kinnipidamine ja süü tõestamine on küll võimalik, aga palju keerulisem tegevus.  Kuid nagu Hollywood ja muusikatööstus väidavad, saavad nad igal aastal miljoneid dollareid kahju, nende filmide ja muusika arvelt, mida internetis tasuta jagatakse. USAs algatati nende eestvedamisel eelnõu, nimega SOPA ja PIPA, mis lubaksid sulgeda internetilehekülgi, mis jagavad “nende arvates” piraatkoopiaid või viitavad nendele, viivitamatult ning ilma kohtuotsuseta. USA algatusel alustati ka maailmamastaabis kokkuleppet, nimega ACTA, mis võitleb samuti piraatluse vastu, kuid seab löögi alla ka kõik ausad internetikasutajad. Kujuta ette, et kogu sinu tegevust internetis jälgitakse ja salvestatakse ning võidakse kõike seda igal ajal sinu vastu kasutada – ja seda kõike ilma kohtuta, vaid nende heaks, kellel on raha ning kes tunnevad, et neile on liiga tehtud, kuna neil on ikka veel liiga vähe raha!

See, et asi ei ole ilus, kinnitab ka fakt, et kõiki asju aetakse salaja ning otsesed vastused puuduvad!
Täna elame me veel maailmas, kus internet on vaba, kuid kas ka homme!

Jälgi sündmuste aregnut Hinnavaatluse foorumis ja uudistes!

UUDIS PLUSS (kuula alates 21. minutist)

ANNA OMA HÄÄL ACTA VASTU! 

 

(450)

5 arvamust “Tehnoloogianurgake – internet” kohta

  1. Ühe kurioosse näitena, kui ebapropotsionaalsed on ette nähtud karistused, võib tuua seda, et laadides internetti Michael Jacksoni muusikavideo, võid saada 5 aastat vangistust, mis on üks aasta rohkem, kui tema tapnud raviarstile määrati!

  2. Kui ACTA sellisel kujul jõustub, siis suure tõenäosusega kaob senisel kujul ära ka Klassileht, sest kes tahaks vaadata videosid ilma helita või tekste ilma piltiteta!

  3. ACTA sai täna Euroopa Parlamendis lõpliku hinnangu, mis meie kõigi rõõmuks maha hääletati. Loodetavasti jääb selline ebamäärane seadus viimaseks, kuid iial ei või kindel olla. See oli tõepoolest kodanikuühiskonna võit!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.