Tehnoloogianurgake – videod

Videode maailmas on elu läinud väga kirjuks nii et selle sissekandega otsustasin olukorda veidi mustvalgemaks muuta, et tuua selgust erinevatesse formaatidesse.
Alates oktoobrikuust on võimalik Klassilehel olevaid videosid ja pilte saada endale ka plaadi kujul, hinnakirja leiab SIIT. See on kasulik juhul, kui arvutil ei ole internetiühendust, ühendus on aeglane või tahaks niisama videosid oma riiulis hoida ning neid siis suurelt televiisoriekraanilt vaadata. Põhjuseid võib olla mitmeid.
Hinnakirjas on ära toodud ka plaatide võimalikud suurused ning videode formaadid. Alljärgnevalt püüan siis formaadisõtta veidi selgust tuua.

Plaadimängijad toetavad erinevaid videoformaate ning igaühel on olemas kirjas, milliseid plaate ta oskab mängida. Kõik tänapäevased mängijad peaksid hakkama saama DIVX videodega ning osad lisaks veel ka MKV konteineritega. Neid lühendeid tasub siis otsida oma plaadimängija pealt või kasutusjuhendist. MPEG videot peaksid maha suutma mängida kõik plaadimängijad ja arvutid ning M2TS on toetatud enamasti siiski BLU-RAY mängijate poolt.
Järgmisena tuleks vaadata, et mis ekraanilt videot vaadatakse. Kui sul on kineskoopteler, siis standard resolutsioon (SD) on piisav, sest paremat pilti sealt nagunii kätte ei saa. Edasi on olemas vahepealse resolutsiooniga telekad, mis võivad kanda nime HD Ready ja HD 720 või midagi sellist… Nende telekate jaoks on piisav video mõõtudega 1280×720 pikslit, ehk HD video. Kui sul on aga Full HD telekas, siis mina ei soovitaks midagi vähemat kui 1920×1080 pikslist videot, ehk Full HD. Sama käib ka arvuti kuvari resolutsioonide kohta.
Olenevalt video resolutsioonist ja formaadist, muutub ka video kvaliteet. Alljärgnevalt on ära toodud video tehnilised andmed ja suurus ning iga video saab endale arvutisse alla laadida, et siis tegelikult näha mis vahe neil on. Video pikkus on 1.07 ning suuruse võib siis korrutada selle video pikkusega, mida endale plaadile tahetakse panna, nii näeb ära, kui suurt plaati on vaja, et üks või teine videoformaat üldse plaadile mahuks. Kui video ei hakka arvutis mängima, siis mina soovitan installida endale K-Lite koodekite pakett või VLC pleier, millel on need koodekid samuti kaasas. Hoiatan, et vanemates arvutites ei pruugi suuremad videofailid üldse mängima hakata!

 

(325)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.