Tehnoloogiaurgake – LastPass

Varem olid paroolid inimestel sellised: 654321. Räägiti küll, et tehke keerulisemaid paroole, ning ärge kasutage sõnaraamatus esinevaid sõnu. Samuti oli soovitus kasutada erinevatel lehtedel erinevaid paroole, sest kui üks parool langeb, siis lähevad kõik lehed, kuhu oled avalikuks tulnud parooliga sisse loginud. Midagi ei muutunud!
Järgmise käigu tegid kodulehed, kes nõudsid igalt kasutajalt vähemalt kindla pikkusega parooli  – näiteks mitte alla kuue märgi ning pidi sisaldama vähemalt ühte suurt-, ühte väikest tähte ning ühte numbrit. Nüüd siis on kõik paroolid sellised: Minuparool1. Ei tundu just eriti turvalisena, eksole? Ja kui isegi välja mõelda parool mis oleks pikk ja turvaline, siis kuidas seda meelde jätta ning kui neid on veel palju?!
Siin tulid appi nii brauseriloojad kui ka igasugused turvatarkvaraloojad, kes tulid välja rakendusega – password manager – paroolide haldaja. See peaks kõik sinu paroolid ära salvestama ning kui avad lehekülje, siis pakutakse juba eelnevalt salvestatud paroole. Nende puuduseks on enamasi kaks asja – nad on seotud kas teatud arvutiga ja/või tarkvaraga. Kes omavad Google kontot need teavad, et väga mugav on kasutada Chrome brauserit, mis salvestab kõik sinu andmed pilve (tähendab kuhugi kesksesse serverisse ning neid andmeid sünkroniseeritakse sinu arvutiga), sealhulgas ka paroolid. Kuid kõik see on seotud sellega, et kasutatakse Google enda brauserit Chrome. Viimase kuu andmeid vaadates, on Klassilehe külastajate enamkasutatav brauser just Chrome – 38%, Firefoxi kasutab 31% ja Internet Explorerit 26%, seega enamust see lahendus ei aita. Kuid lahendus on olemas!
Paar aastat tagasi võtsin ma kasutusele programmi LastPass. Ise nad reklaamivad ennast, kui sellist programmi, et see on viimane parool, mille pead meelde jätma. Pikk testaeg on kinnitanud, et see väide on tõene. LastPass töötab iga brauseriga, iga operatsioonisüsteemiga ning igal seadmel – olgu see siis mobiiltelefon või lauaarvuti, iOS või Windows. Tõsi, mobiilis kasutamise eest peaks maksma 1$ kuus, kuid palju meil mobiilis ikka sisselogimisi ette tuleb, nii et programm on väga hästi kasutatav ka ilma selle lisavõimaluseta.
Nüüd näevad kõik minu paroolid välja sellised: %FveZ0resDDl8hrt7bqEa^K$ – nendes on olemas numbrid, tähed, erisümbolid ning kui lehekülg lubab, siis on nad vähemalt 24 kohalised. Ma ei tea peast peaaegu mitte ühtegi oma parooli ning kasutan erinevatel lehtedel erinevad salasõnu, lastes LastPassil vajadusel uusi genereerida. Samuti pole vahet, millise arvuti taga ma olen, sest minu paroolid on alati seal, kus on olemas internet ning kui ma olen oma arvuti taga, siis pole vaja ka internetti, et saaks LastPassi kasutada. Samas programmis saab hoida ka kõike oma turvalisi märkusi ning pole vaja karta, et nad lähevad kaduma. Kui ei olda liiga skeptiline, siis võib kasutada ühte kontot ka kõikidel oma arvutitel ning luues konto ühel lehel võib teine pereliige juba teisest arvutist sama kasutajaga sisse logida, sest kõik kasutajaandmed täidetakse ära automaatselt, kuna andmeid erinevate arvutite vahel on sünkroniseeritud. Pole vaja enam saata üle ebaturvalise kanali kasutajanimesid või paroole. Hetkel on ainukeseks puuduseks veel kaheastmelise sisselogimise puudumine, kus sa pead oma mobiiliga kinnitama, et tegemist on lubatud arvutiga, kus LastPassi kasutatakse, kuid ma arvan, et see on ainult aja küsimus, millal selline turvalahendus kasutusele võetakse.
Unustage ära kõik oma paroolid ning võtke kasutusele LastPass!

(359)

2 arvamust “Tehnoloogiaurgake – LastPass” kohta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.